Bodypainting – czym jest i na czym polega?

Bodypainting - czym jest i na czym polega?

Na czym polega body painting?

Bodypainting to jedna z najstarszych sztuk na świecie, która w ostatnich latach przeżywa istny renesans. Jest to technika malowania ciała przy użyciu specjalnych farb, uznawana dziedzinę sztuki. Na czym dokładniej polega i jakimi produktami wykonuje się tego rodzaju zdobienie ciała? Zapraszamy do lektury!

Co to jest bodypainting?

Bodypaitning to w dużym skrócie mówiąc sztuka malowania ciała, którą wykonuje się przy użyciu przeznaczonych do tego farb. I choć powstała w czasach starożytnych, to w ostatnich latach bije rekordy popularności wśród osób na całym świecie i jest nieodzownym elementem festiwali artystycznych.

Historia bodypaintingu

Bodypainting był praktykowany już dziesiątki tysięcy lat temu wśród plemion zamieszkujących cały świat. Był to sposób na wyrażenie związku pomiędzy historią, duchowością i ciałem. Wierzono, że okrywając ciało symbolami i obrazami zwiększy się skuteczność rytuałów poprzez ubranie skóry w myśli i emocje. Był to w pewnym sensie proces przekształcenia i powiększenia duszy. Ponadto, osoby pomalowane określano mianem przynależności plemiennej, co z kolei zwiększało ich stopień społeczny.

Bodypainting służył jednak nie tylko wyrażaniu emocji, ale również uzdrawianiu i ochronie. Niektóre naturalny ochry posiadają właściwości antyseptyczne, dzięki czemu chronią ciało przed owadami i słońcem, zaś henna, czyli barwnik roślinny produkowany z liści i pędów lawsonii bezbronnej jest wykorzystywana w leczeniu chorób skóry i zapobieganiu grzybicy.

Sztuka malowania ciał pochodząca ze starożytnych plemion jest korzeniem współczesnego bodypaintingu. W dzisiejszych czasach malunki na ciele rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie, jako zupełnie nowa i oryginalna forma sztuki, która z roku na rok zyskuje nowych entuzjastów.

Produkty do malowania ciała

Farby do bodypaintingu powinny charakteryzować się dobrym kryciem, ich stosowanie powinno być bezpieczna dla skóry, a ich konsystencja nie może być tłusta. Te po zastygnięciu nie mogą pękać ani ulegać zmatowieniu, tak aby jak najdłużej spełniały swoją rolę.

Jednym z najczęściej stosowanych preparatów do bodypaintingu jest płyn o konsystencji gęstej śmietanki. Jest to emulsja z dużą ilością pigmentu dostępna w ponad 60 kolorach, którą aplikuje się na wcześniej zastosowany podkład. Takie preparaty do malowania ciała nakłada się na skórę za pomocą gąbki, pędzelków, dłoni lub aerozolu. Metoda aplikacji zależy bowiem od rodzaju farby oraz miejsca na ciele, które należy pokryć.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii lifestyle, w której między innymi przedstawiamy 4 produkty, które mają wpływ na jakość Twojego życia seksualnego oraz podpowiadamy jak zarządzać stresem, który przejmuje kontrolę nad ciałem.

Dodaj komentarz
Sprawdź też
Jak oszczędzić trochę czasu?
Czytaj dalej

Jak oszczędzić trochę czasu?

Jak korzystnie gospodarować czas? W dzisiejszym, zabieganym świecie nieraz trudno podołać wszystkim obowiązkom, nie mówiąc już o wygospodarowaniu…