Jak rozciągnąć buty?

Jak rozciągnąć buty?

Jak rozbić buty?

Niekiedy zdarza się, że po zakupie upragnione obuwie okazuje się za ciasne. To powoduje, że podczas chodzenia w nim odczuwamy spory dyskomfort, a każdy kolejny krok staje się nie lada wyzwaniem. W takim wypadku nie należy załamywać rąk, wszak jest wiele domowych sposobów na rozciągnięcie butów, które umożliwiają ich dostosowanie do stóp. Jakich konkretniej? Jak dokładniej rozbić buty na szerokość? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Jak rozbić buty na szerokość?

Po nabyciu wymarzonego obuwia, od razu chciałoby się je założyć i zaprezentować światu. Niestety, czasem zdarza się sytuacja, w której buty okazują się za ciasne, mimo, że podczas ich kupowania problem ten nie występował. Niekiedy jest to spowodowane materiałem wykorzystanym do ich wykonania, a w niektórych sytuacjach wynika to ze stylu, w jakim zostały zaprojektowane. Okazuje się jednak, że istnieje wiele prostych, a przy tym skutecznych sposobów, które umożliwiają rozbicie obuwia. Jakich konkretniej? Wszystko zależy od materiału bazowego!

Jak rozbić skórzane buty?

Skórzane buty należą do tych, które najłatwiej rozbić, a to wszystko za sprawą elastycznego materiału. Naturalna skóra bez problemu dopasowuje się do zmian, dzięki czemu podczas systematycznego noszenia obuwia wykonanego przy jej użyciu z czasem dostosuje się ono do stóp. Jeżeli jednak chcemy przyspieszyć proces rozbijania skórzanego obuwia, możemy skorzystać z alternatywnych metod. Jedną z nich jest wykorzystanie wysokiej temperatury, a konkretniej mówiąc gorącego powietrza z suszarki. W jaki sposób? Wystarczy włączyć suszarkę, skierować ją do środka obuwia w miejsca, które sprawiają dyskomfort, następnie założyć grube skarpetki, buty i chodzić w nich przez chwilę, aby materiał mógł się rozciągnąć. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie niskiej temperatury. Do jego wykorzystania potrzebujemy zamrażarki oraz worka z zamkiem błyskawicznym. Gdy wszystko jest gotowe, zaczynamy od wypełnienia worka wodą, następnie umieszczamy go w obuwiu, tak aby znajdował się bezpośrednio przy miejscach, które powoduje dyskomfort i wkładamy je na noc do zamrażarki. Rano wyjmujemy buty z zamrażalnika i czekamy, aż lód się rozmrozi. Na koniec wyjmujemy worki z wodą z obuwia i sprawdzamy, czy się rozciągnęło. Gdy woda zmienia swój stan skupienia w lód, zmienia się tym samym jej objętość, dzięki czemu buty powinny się rozbić.

Jak rozbić buty sportowe?

Niestety, buty sportowe nie są tak elastyczne, jak obuwie wykonane ze skóry. Co więcej, ze względu na materiały wykorzystywane do ich produkcji są bardziej podatne na odbarwienia i odkształcenia, dlatego podczas ich rozszerzania należy uważać, aby ich nie zniszczyć. Jak więc się do tego zabrać? Pierwszym i bardzo skutecznym sposobem jest wykorzystanie grubych skarpet i suszarki. W tym celu należy założyć grube skarpetki, następnie buty i na koniec suszarką ogrzewać przez kilka minut miejsca, które uciskają stopę. Wysoka temperatura spowoduje, że materiał zmięknie i zacznie się delikatnie rozciągać, a tym samym dostosuje się do kształtu stopy. Kolejną metodą jest wykorzystanie klasycznych prawideł, które bardzo dobrze sprawdzają się do rozciągania butów. Wystarczy umieścić je w obuwiu za każdym razem, gdy odkładamy je do szafki, dzięki czemu materiał się rozciągnie, ale nie odkształci. Alternatywą jest wykorzystanie spirytusu oraz gazet. Aby skorzystać z tego sposoby, należy namoczyć wacik kosmetyczny spirytusem, następnie natrzeć nim wnętrze butów w miejscach, które sprawiają dyskomfort, a na koniec wypchać je gazetami i odstawić na kilka dni.

Jak rozbić buty zamszowe?

Do rozbicia zamszowego obuwia możemy wykorzystać tych samych sposobów, co do rozbicia butów skórzanych i sportowych. Świetnym rozwiązaniem będzie więc metoda z suszarką i grubymi skarpetami oraz zamrażarką i workiem z zamkiem błyskawicznym. Jeżeli jednak żadna z nich nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, można spróbować alternatywnych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie grubych skarpet i wody. W tym celu wystarczy założyć grube skarpety, delikatnie zwilżyć je wodą, a następnie przez spacerować przez kilka godzin, co spowoduje, że obuwie się rozejdzie i dopasuje do kształtu stóp. Bardzo fajnie sprawdzają się także profesjonalne środki dostępne w sklepach obuwniczych, a w szczególności pianki i spraye. Taki preparat wystarczy nanieść wewnątrz obuwia na miejsce, które sprawia dyskomfort, a następnie nosić przynajmniej kilkadziesiąt minut. W ten sposób materiał, z którego zostało wykonane obuwie stanie się elastyczniejszy i dopasuje się do kształtu stopy.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii moda, w której między innymi podpowiadamy jak dobrać spódnicę do sylwetki oraz jak uratować sfilcowany sweter.

Dodaj komentarz
Sprawdź też
Poliamid - co to za materiał?
Czytaj dalej

Poliamid – co to za materiał?

Poliamid – czym dokładniej jest? Włókna syntetyczne to jedne z najczęściej wybieranych tkanin na rynku. Są tanie, wytrzymałe…