Sfilcowany sweter – jak go uratować?

Sfilcowany sweter - jak go uratować?

Jak uratować sfilcowany sweter?

Niestety, czasem zdarza się, że przed wypraniem nie sprawdzimy metek dołączonych do odzieży, w wyniku czego po ustawieniu zbyt wysokiej temperatury w pralce lub użyciu zbyt agresywnych środków do prania może ulec ona zniszczeniu. W tym wypadku, tendencję do filcowania mają przede wszystkim swetry, szale i kamizelki, co wynika z materiału wykorzystanego do ich uszycia. Czy to oznacza, że po skurczeniu się odzieży, musimy się jej pozbyć? Niekoniecznie! Na szczęście jest kilka sposobów na sfilcowany sweter, które przedstawimy Wam w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury!

Sfilcowany sweter – co to oznacza?

Sfilcowana odzież to taka, która skurczyła się podczas prania lub płukania. Takiemu procesowi ulegają przede wszystkim rzeczy uszyte z naturalnych materiałów, a zwłaszcza te wykonane z wełny, angory i kaszmiru. Najczęściej jest to efekt działania gorącej wody oraz wysokiego ciśnienia, które powstaje podczas wirowania prania w pralce, w wyniku czego naturalne włókna zbijają się, a prana odzież staje się mniejsza. Niekiedy przyczyniają się do tego również agresywne środki piorące, które niszczą prany materiał.

Sfilcowany sweter – jak zapobiegać?

Jak nie dopuścić do sfilcowania swetra? To proste! Najlepiej prać go ręcznie w chłodnej wodzie z dodatkiem detergentu przeznaczonego do delikatnych tkanin. Po takim zabiegu wystarczy wypłukać go w czystej wodzie, wycisnąć w dłoniach i rozłożyć na ręczniku, aby całkowicie wysechł. Alternatywą dla tego rozwiązania jest pranie w pralce, gdzie wybierzemy delikatny tryb, bez wirowania. Prana w ten sposób odzież z pewnością zachowa swój piękny wygląd przez znacznie dłuższy czas.

Sposoby na sfilcowany sweter

A co zrobić, gdy odzież już się skurczyła? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które przedstawimy Wam poniżej!

1. Sfilcowany sweter – szampon dla niemowląt i mleko

Pierwszym sposobem jest użycie szamponu dla niemowląt oraz mleka. W tym celu należy przygotować miskę z chłodną wodą, do której dodajemy odrobinę szamponu i wkładamy do niej sweter na około 30 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu, przekładamy go do drugiej miski z chłodną wodą i wlaną szklanką mleka, a następnie pozostawiamy na kilka godzin. Na koniec wystarczy wypłukać sweter w czystej, chłodnej wodzie, lekko odcisnąć i pozostawić na ręczniku do wyschnięcia.

2. Sfilcowany sweter – zamrażanie

Kolejnym sposobem jest użycie zamrażalnika, a konkretniej mówiąc niskiej temperatury. W tym celu należy dokładnie owinąć sweter folią spożywczą, następnie włożyć go do zamrażalnika i pozostawić minimum na kilka godzin. Po upływie wymaganej ilości czasu, sweter można rozmrozić, delikatnie rozciągnąć i wysuszyć na czystym ręczniku.

3. Sfilcowany sweter – gliceryna

Następnym sposobem na uratowanie sfilcowanego swetra jest wykorzystanie gliceryny. W tym celu do miski należy wlać 4 litry wody, dodać do niej 100 ml gliceryny i całość dokładnie wymieszać. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy sweter i pozostawiamy na 20-30 minut, w międzyczasie delikatnie go ugniatając i rozciągając. Na koniec sweter przepłukujemy chłodną wodą, delikatnie odciskamy i rozkładamy na czystym ręczniku do wyschnięcia.

4. Sfilcowany sweter – odżywka do włosów

Bardzo dobrym sposobem na uratowanie sfilcowanego swetra jest użycie odżywki do włosów. W tym celu wystarczy dodać około 1/4 szklanki odżywki do 1/2 szklanki wody i całość dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną miksturę wlewamy do miski z chłodną wodą, mieszamy i płuczemy w niej sweter przez około 20-30 minut. Na koniec opłukujemy go w czystej wodzie, delikatnie odciskamy i układamy na ręczniku do wyschnięcia.

5. Sfilcowany sweter – preparat z amoniakiem

Kolejnym sposobem na sfilcowany sweter jest wykorzystanie domowego preparatu z amoniakiem. W tym celu należy wymieszać jedną torebkę amoniaku w misce z letnią wodą, a następnie moczyć w niej sweter przez około 20-30 minut. Na koniec wystarczy wypłukać sweter w czystej, chłodnej wodzie, lekko odcisnąć i pozostawić na ręczniku do wyschnięcia.

6. Sfilcowany sweter – kąpiel w fasoli

Kąpiel w fasoli to kolejny sprawdzony sposób na sfilcowany sweter. Na czym polega? Wystarczy przez całą noc namaczać 1/2 szklanki białej fasoli, następnie ugotować ją w tej samej wodzie i odcedzić. Wodę pozostawiamy do ostygnięcia, a gdy jej temperatura spadnie, umieszczamy w niej sfilcowany sweter na 4 godziny, co jakiś czas ugniatając tkaninę. Po upływie wymaganej ilości czasu, płuczemy sweter w wodzie z dodatkiem gliceryny, a na koniec przepłukujemy go chłodną wodą, delikatnie odciskamy i rozkładamy na czystym ręczniku do wyschnięcia.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii moda, w której między innymi podpowiadamy jak dobrać spódnicę do sylwetki oraz jak rozciągnąć buty.

Dodaj komentarz
Sprawdź też
Poliamid - co to za materiał?
Czytaj dalej

Poliamid – co to za materiał?

Poliamid – czym dokładniej jest? Włókna syntetyczne to jedne z najczęściej wybieranych tkanin na rynku. Są tanie, wytrzymałe…
Jak rozciągnąć buty?
Czytaj dalej

Jak rozciągnąć buty?

Jak rozbić buty? Niekiedy zdarza się, że po zakupie upragnione obuwie okazuje się za ciasne. To powoduje, że…