Jak uratować sfilcowany sweter?
Niestety, czasem zdarza się, że przed wypraniem nie sprawdzimy metek dołączonych do odzieży, w wyniku czego po ustawieniu zbyt wysokiej temperatury w pralce lub użyciu zbyt agresywnych środków do prania może ulec ona zniszczeniu. W tym wypadku, tendencję do filcowania mają przede wszystkim swetry, szale i kamizelki, co wynika z materiału wykorzystanego do ich uszycia. Czy to oznacza, że po skurczeniu się odzieży, musimy się jej pozbyć? Niekoniecznie! Na szczęście jest kilka sposobów na sfilcowany sweter, które przedstawimy Wam w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury!
Sfilcowany sweter – co to oznacza?
Sfilcowana odzież to taka, która skurczyła się podczas prania lub płukania. Takiemu procesowi ulegają przede wszystkim rzeczy uszyte z naturalnych materiałów, a zwłaszcza te wykonane z wełny, angory i kaszmiru. Najczęściej jest to efekt działania gorącej wody oraz wysokiego ciśnienia, które powstaje podczas wirowania prania w pralce, w wyniku czego naturalne włókna zbijają się, a prana odzież staje się mniejsza. Niekiedy przyczyniają się do tego również agresywne środki piorące, które niszczą prany materiał.
Sfilcowany sweter – jak zapobiegać?
Jak nie dopuścić do sfilcowania swetra? To proste! Najlepiej prać go ręcznie w chłodnej wodzie z dodatkiem detergentu przeznaczonego do delikatnych tkanin. Po takim zabiegu wystarczy wypłukać go w czystej wodzie, wycisnąć w dłoniach i rozłożyć na ręczniku, aby całkowicie wysechł. Alternatywą dla tego rozwiązania jest pranie w pralce, gdzie wybierzemy delikatny tryb, bez wirowania. Prana w ten sposób odzież z pewnością zachowa swój piękny wygląd przez znacznie dłuższy czas.
Sposoby na sfilcowany sweter
A co zrobić, gdy odzież już się skurczyła? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które przedstawimy Wam poniżej!
1. Sfilcowany sweter – szampon dla niemowląt i mleko
Pierwszym sposobem jest użycie szamponu dla niemowląt oraz mleka. W tym celu należy przygotować miskę z chłodną wodą, do której dodajemy odrobinę szamponu i wkładamy do niej sweter na około 30 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu, przekładamy go do drugiej miski z chłodną wodą i wlaną szklanką mleka, a następnie pozostawiamy na kilka godzin. Na koniec wystarczy wypłukać sweter w czystej, chłodnej wodzie, lekko odcisnąć i pozostawić na ręczniku do wyschnięcia.
2. Sfilcowany sweter – zamrażanie
Kolejnym sposobem jest użycie zamrażalnika, a konkretniej mówiąc niskiej temperatury. W tym celu należy dokładnie owinąć sweter folią spożywczą, następnie włożyć go do zamrażalnika i pozostawić minimum na kilka godzin. Po upływie wymaganej ilości czasu, sweter można rozmrozić, delikatnie rozciągnąć i wysuszyć na czystym ręczniku.
3. Sfilcowany sweter – gliceryna
Następnym sposobem na uratowanie sfilcowanego swetra jest wykorzystanie gliceryny. W tym celu do miski należy wlać 4 litry wody, dodać do niej 100 ml gliceryny i całość dokładnie wymieszać. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy sweter i pozostawiamy na 20-30 minut, w międzyczasie delikatnie go ugniatając i rozciągając. Na koniec sweter przepłukujemy chłodną wodą, delikatnie odciskamy i rozkładamy na czystym ręczniku do wyschnięcia.
4. Sfilcowany sweter – odżywka do włosów
Bardzo dobrym sposobem na uratowanie sfilcowanego swetra jest użycie odżywki do włosów. W tym celu wystarczy dodać około 1/4 szklanki odżywki do 1/2 szklanki wody i całość dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną miksturę wlewamy do miski z chłodną wodą, mieszamy i płuczemy w niej sweter przez około 20-30 minut. Na koniec opłukujemy go w czystej wodzie, delikatnie odciskamy i układamy na ręczniku do wyschnięcia.
5. Sfilcowany sweter – preparat z amoniakiem
Kolejnym sposobem na sfilcowany sweter jest wykorzystanie domowego preparatu z amoniakiem. W tym celu należy wymieszać jedną torebkę amoniaku w misce z letnią wodą, a następnie moczyć w niej sweter przez około 20-30 minut. Na koniec wystarczy wypłukać sweter w czystej, chłodnej wodzie, lekko odcisnąć i pozostawić na ręczniku do wyschnięcia.
6. Sfilcowany sweter – kąpiel w fasoli
Kąpiel w fasoli to kolejny sprawdzony sposób na sfilcowany sweter. Na czym polega? Wystarczy przez całą noc namaczać 1/2 szklanki białej fasoli, następnie ugotować ją w tej samej wodzie i odcedzić. Wodę pozostawiamy do ostygnięcia, a gdy jej temperatura spadnie, umieszczamy w niej sfilcowany sweter na 4 godziny, co jakiś czas ugniatając tkaninę. Po upływie wymaganej ilości czasu, płuczemy sweter w wodzie z dodatkiem gliceryny, a na koniec przepłukujemy go chłodną wodą, delikatnie odciskamy i rozkładamy na czystym ręczniku do wyschnięcia.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii moda, w której między innymi podpowiadamy jak dobrać spódnicę do sylwetki oraz jak rozciągnąć buty.