Symptomy raka piersi, które powinna znać każda kobieta

Symptomy raka piersi, które powinna znać każda kobieta

Oznaki raka piersi które powinnaś znać

Statystyki są ponure. Prognozowana na 2025 rok liczba zachorowań na nowotwory złośliwe piersi, jest o ponad 50% wyższa niż obserwowana w roku 2006. Dobrą wiadomością jest to, że rak piersi w I i II etapie, zazwyczaj dobrze reaguje na leczenie. Dlatego ważne jest, aby wykryć go, jak najwcześniej. Aby to zrobić, musisz wiedzieć, czego szukać. Istnieją objawy, które każda kobieta powinna znać. Oto one:

Regularna samokontrola piersi jest najbardziej znanym sposobem na wykrycie guzków piersi. Badania wielokrotnie wykazały, że znaczna część kobiet, które przeżyły raka, wykryły go przez ich samodzielne badanie. Jednak dla wielu kobiet, nie do końca jest jasne, czego dokładnie należy szukać. Specjaliści sugerują, aby samobadanie przeprowadzać średnio raz w miesiącu. Dzięki temu będziesz miała możliwość przyzwyczajenia się do tego, jaki kształt piersi mają na co dzień. Co więcej, mylące może być również poszukiwanie czegoś twardego, jak kamień. Guzki mogą być różne, wahać się od kulistego kształtu, aż po ogólne zagęszczenie tkanki.

Ból lub tkliwość

Chociaż guzki są często bezbolesne, kobiety cierpiące na ból lub tkliwość, powinny jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Ból powiązany z rakiem piersi różni się od tkliwości, którą odczuwasz przed i podczas miesiączki. Ból nowotworowy występuje, kiedy guz naciska na zdrową tkankę.

Spłaszczenie lub wcięcie w piersi

Każda z nas zdaje sobie sprawę, że piersi mogą słabnąć z wiekiem, ale jeśli nagle zauważysz, że jedna z piersi stała się bardziej płaska niż druga lub zauważysz niepokojące wgłębienie, powinnaś umówić się na spotkanie z lekarzem. Ten rodzaj zmian w tkance piersiowej może wskazywać na guza, którego nie można zobaczyć lub wyczuć.

Zmiany na sutkach

Podobnie, jak piersi sutki mogą się zmieniać i jest to całkowicie normalne. To, co może nie być normalne, to nagłe zmiany na sutkach, takie jak odczuwalny ból, cofający się sutek lub nietypowa wydzielina. Dzieje się tak, ponieważ rak piersi często rozpoczyna się w kanałach produkujących mleko, więc sutki mogą być bardziej narażone na uwidocznione oznaki nowotworu.

Zmiany temperatury lub faktury

Takie zmiany w piersi mogą być oznaką raka nazywanego rakiem zapalnym piersi. Jeśli zauważysz jego objawy, natychmiast skonsultuj się ze specjalistą. Piersi stają się zaczerwienione, cieplejsze w dotyku lub wyglądają, jak skórka pomarańczy. Ten typ raka jest powszechniejszy u kobiet, które zmagają się z nadwagą lub otyłością.

Dodaj komentarz
Sprawdź też
Domowe sposoby na zajady
Czytaj dalej

Domowe sposoby na zajady

Co na zajady? Pękające kąciki ust, zwane popularnie zajadami, to problem, z którym do czynienia miał praktycznie każdy…
Czy jesteś meteopatą?
Czytaj dalej

Czy jesteś meteopatą?

Jak rozpoznać czy jest się meteopatą? Czy pogoda wpływa na twój nastrój i pokłady energii? Wraz z pochmurną…