Domowe sposoby na zajady

Domowe sposoby na zajady

Co na zajady?

Pękające kąciki ust, zwane popularnie zajadami, to problem, z którym do czynienia miał praktycznie każdy z nas. Są to nieprzyjemne, trudno gojące się stany zapalne warg, które sprawiają ból oraz powodują uczucie pieczenia i swędzenia. Nie jest to więc jedynie bolączka natury estetycznej, ale również bardzo nieprzyjemna dolegliwość, której efektem jest spory dyskomfort na co dzień. Jak zatem sobie z nią poradzić? Co konkretniej stosować na zajady? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Zajady – od czego powstają?

Zajady to bardzo często spotykana infekcja, która objawia się piekącymi, bolesnymi i krwawymi nadżerkami. Brak jej leczenia może skutkować powstawaniem nawarstwiających się strupków, które po odpadnięciu mogą pozostawiać blizny. Aby więc im zapobiegać, warto wiedzieć, że na powstawanie zajadów wpływa wiele różnych czynników zarówno środowiskowych, jak i zdrowotnych. Najczęściej są to:

  • niedobory witamin,
  • drażnienie przez protezy dentystyczne,
  • cukrzyca,
  • niedokrwistość spowodowaną niedoborami żelaza,
  • niedokrwistość megaloblastyczna,
  • obniżenie odporności,
  • alergie kontaktowe,
  • zaburzenia wydzielania śliny,
  • oddychanie przez usta,
  • atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • częste oblizywanie warg lub kącików ust.

Oprócz tego, występowanie zajadów może być efektem infekcji wywołanych zakażeniem paciorkowcem, gronkowcem oraz drożdżakami.

Zajady – jak wyglądają?

Zajady to infekcja, która może utrzymywać się od kilku do kilkunastu dni, a w postaciach przewlekłych nawet do kilku lat. Są to zmiany pojawiające się w okolicach kącików ust, które objawiają się podrażnieniem, rumieniem zapalnym oraz tworzeniem skorupowatych zgrubień. Oprócz tego, często towarzyszą im nadżerki i pęknięcia o różnej głębokości, które nieleczone mogą prowadzić nawet do powstawania blizn. Taka dolegliwość wiąże się dodatkowo z uczuciem pieczenia, swędzenia i bólu, dlatego od razu po ich zauważeniu warto wdrożyć odpowiednie leczenie.

Leczenie zajadów – jak wygląda?

Leczenie zajadów jest w dużej mierze uzależnione od przyczyny ich powstawania. Wobec tego, gdy infekcja ta jest wynikiem niedoboru witamin lub niedokrwistości, najprościej pozbyć się ich poprzez uzupełnienie codziennego jadłospisu w produkty bogate w witaminy i minerały, a jeżeli jest ona dolegliwością wynikającą z cukrzycy, najczęściej wymagana jest intensyfikacja leczenia przeciwcukrzycowego. Jeżeli jednak powstawanie zajadów jest skutkiem oblizywania ust lub ich niewłaściwej higieny, zazwyczaj wystarczy miejscowe stosowanie maści, kremu, żelu lub pomadki, które wspomogą i przyspieszą leczenie.

Co stosować na zajady?

W aptekach dostępne są między innymi maści, kremy, żele oraz pomadki, które pomagają uporać się z zajadami. Wybór jest więc na tyle duży, że przed zakupem dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z farmaceutą, aby pomógł wybrać odpowiedni medykament, a jeżeli nie mamy takiej możliwości, wtedy warto szukać preparatów, które zawierają takie składniki jak:

  • witamina E – działa przeciwzapalnie, zabezpiecza przed przesuszaniem oraz przyspiesza proces gojenia się ran;
  • witamina B2 – ułatwia gojenie się ran, przyspiesza wchłanianie oraz wspomaga regenerację skóry;
  • D-pantenol – zmniejsza uczucie pieczenia, swędzenia i bólu oraz zmiękcza i uelastycznia skórę;
  • masło Shea – wspomaga regenerację skóry, nawilża ją i uelastycznia;
  • ekstrakt z szałwii lekarskiej – ma działanie odkażające i przeciwbakteryjne oraz kojące i ściągające;
  • wyciąg z wąkrotki azjatyckiej – wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze;
  • wyciąg z kasztanowca – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz ściągająco;
  • olejek z drzewa herbacianego – regeneruje i nawilża skórę oraz działa przeciwbakteryjnie;

Jak pozbyć się zajadów domowymi sposobami?

Jeżeli nie mamy możliwości zakupu aptecznych preparatów, zawsze możemy spróbować skorzystać z domowych metod na zajady. Większość z nich przygotujemy na bazie dostępnych w każdym domu składników, dlatego jest to świetny sposób na wsparcie leczenia takiej infekcji. Które zatem produkty pomogą pozbyć się zajadów?

1. Miód na zajady

Miód to doskonały środek wspierający walkę z zajadami. Wszystko dlatego, że ma silne właściwości przeciwbakteryjne, dzięki którym jego stosowanie przyspieszy pozbycie się infekcji. Aby więc skorzystać z jego działania, wystarczy nasmarować nim miejsca, w których występują zajady i pozostawić je na noc.

2. Oliwa z oliwek na zajady

Oliwa z oliwek do kolejny produkt, który jest bardzo skuteczny do walki z zajadami. Jest ona bowiem bogata w witaminy A, D, E oraz K, dzięki którym łagodzi i niweluje stany zapalne. Aby więc skorzystać z jej działania, wystarczy posmarować nią miejsca, w których występują zajady i pozostawić je na noc.

3. Czosnek na zajady

Zdrowotne właściwości czosnku znane są od wieków. Jest to naturalny antybiotyk, który jest bardzo skutecznym środkiem do walki z zajadami. Aby więc skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, wystarczy zwiększyć jego spożycie, a oprócz tego regularnie smarować miejsca, w których wystąpiły zmiany.

4. Aloes na zajady

Liście aloesu można z powodzeniem wykorzystać do pozbycia się zajadów. Mają one właściwości odkażające i regenerujące, a oprócz tego działają kojąco, dzięki czemu są świetnym środkiem do walki z tą infekcją. Aby więc z nich skorzystać, wystarczy regularnie smarować miejsca, w których wystąpiły zmiany.

5. Pasta do zębów na zajady

Pasta do zębów ma wiele dobroczynnych właściwości, a jedną z nich jest przyspieszenie gojenia się ran. To właśnie dlatego produkt ten można z powodzeniem wykorzystać do walki z zajadami. Aby więc skorzystać z jego działania, wystarczy posmarować nim miejsca, w których występują zajady i pozostawić je na noc.

6. Witamina B2 na zajady

Witamina B2 ułatwia gojenie się ran, przyspiesza wchłanianie oraz wspomaga regenerację skóry, dlatego można ją z powodzeniem wykorzystać do pozbycia się zajadów. Aby więc skorzystać z jej właściwości, wystarczy rozkruszyć tabletkę witaminy i powstały z niej proszek wymieszać z gęstym balsamem do ust, a następnie posmarować nim miejsca, w których występują zajady i pozostawić je na noc.

Jak uniknąć powstawania zajadów?

W jaki sposób zapobiec powstawaniu zajadów? Jeżeli chcemy uniknąć tej infekcji, podstawą jest odpowiednia profilaktyka. Wobec tego, dobrym pomysłem będzie zwiększenie spożywanych na co dzień warzyw i owoców, aby dostarczyć organizmowi niezbędnej dawki witamin i minerałów, w tym przede wszystkim produktów bogatych w żelazo oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że codzienny jadłospis powinien być zbilansowany, dlatego posiłki powinniśmy dobierać w taki sposób, aby przeważały węglowodany złożone zamiast cukrów prostych, które tworzą pożywkę i środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. W diecie nie powinno też zabraknąć błonnika, który wzmacnia jelita, a tym samym polepsza wchłanialność witamin i minerałów.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy czy olejek rycynowy przeczyszcza oraz podpowiadamy kiedy warto brać prysznic – rano czy wieczorem.

Dodaj komentarz
Sprawdź też
Czy jesteś meteopatą?
Czytaj dalej

Czy jesteś meteopatą?

Jak rozpoznać czy jest się meteopatą? Czy pogoda wpływa na twój nastrój i pokłady energii? Wraz z pochmurną…