Wazelina kosmetyczna – 12 ciekawych zastosowań

Wazelina kosmetyczna - 12 ciekawych zastosowań

Wazelina kosmetyczna – zastosowanie

Wazelina kosmetyczna jest niezwykle popularnym, a przy tym uniwersalnym środkiem, który można znaleźć w większości łazienek. Nie każdy jednak wie, że ze względu na jej wielofunkcyjność, można ją wykorzystać zarówno do pielęgnacji, jak i przygotowywania domowych kosmetyków. Jakie są zatem jej właściwości? Jak dokładniej używać wazeliny kosmetycznej? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Wazelina kosmetyczna – co to jest?

Wazelina kosmetyczna to bezwonna, nierozpuszczalna w wodzie, mazista substancja, która powstaje jako produkt uboczny podczas destylacji ropy naftowej. Pod kątem budowy chemicznej jest mieszaniną wosków i olejów mineralnych, zaś jej kolor zależy od stopnia oczyszczenia. Istnieje jej kilka rodzajów:

  • wazelina techniczna,
  • wazelina żółta,
  • wazelina biała,
  • wazelina kosmetyczna.

Czy wazelina kosmetyczna jest szkodliwa?

Wazelina kosmetyczna jest substancją ropopochodną i można spotkać się z opiniami, że jest toksyczna dla skóry i organizmu. Nie jest to jednak prawda, ponieważ wazelina kosmetyczna należy do produktów wysoko oczyszczonych, w związku z czym jest produktem całkowicie bezpiecznym i nie ma badań, które potwierdzałyby jej szkodliwość dla człowieka. Wszystko dlatego, że nie wchłania się przez skórę i błony śluzowe, jednocześnie pozytywnie oddziałując na naskórek. Należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie wazeliny kosmetycznej, a nie przemysłowej, która ma zdecydowanie odmienne właściwości.

Wazelina kosmetyczna – właściwości

Wazelina kosmetyczna jest bardzo skutecznym środkiem poślizgowym, ochronnym i zabezpieczającym. Preparat ten nie wchłania się przez skórę i błony śluzowe, dzięki czemu tworzy okluzyjną warstwę ochronną zapobiegającą utracie wody. I choć jest pozyskiwana z ropy naftowej, to jest delikatnym składnikiem, dobrze tolerowanym, dlatego jest szeroko wykorzystywana w kosmetyce. Można stosować ją również u dzieci, ponieważ nie podrażnia skóry i nie uczula. Dodatkowo wykazuje działanie natłuszczające, ochronne i jest bardzo dobrym emolientem. Należy jednak wiedzieć, że podobnie jak nafta kosmetyczna, wazelina nie ma właściwości odżywczych, jednak dzięki działaniu natłuszczającym oraz zdolności zatrzymywania wody, skóra po jej użyciu staje się miękka i gładka.

Jak stosować wazelinę kosmetyczną?

Wazelina kosmetyczna powstaje na bazie wazeliny białej. Dodawane są do niej substancje barwiące i zapachowe i jak sama nazwa wskazuje, jest szeroko wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym. A jakie zastosowanie ma w domowym zaciszu? Już podpowiadamy!

1. Wazelina kosmetyczna pod oczy

Wazelina kosmetyczna będzie świetnym zamiennikiem kremu nawilżającego pod oczy. Wszystko dlatego, że skutecznie ogranicza utratę wody z naskórka, dzięki czemu nadaje się do pielęgnacji delikatnej skóry skłonnej do przesuszania. Aby więc skorzystać z jej właściwości, wystarczy nałożyć jej niewielką ilość przed snem pod oczy.

2. Wazelina kosmetyczna do ust

Wazelina kosmetyczna to doskonały zamiennik pomadki ochronnej. Wystarczy zaaplikować ją na usta, aby w szybki sposób odżywić i nawilżyć spierzchnięte wargi oraz ochronić je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Metoda ta sprawdzi się szczególnie w okresie zimowym, gdy usta są narażone na działanie niskich temperatur.

3. Wazelina kosmetyczna na suche pięty

Wazelina kosmetyczna to świetny preparat do walki z suchymi i pękającymi piętami. Aby skorzystać z jej właściwości, wystarczy posmarować nią stopy przed snem i założyć bawełniane skarpetki. Rano stopy będą gładkie, delikatne i odpowiednio nawilżone.

4. Wazelina kosmetyczna do zmywania makijażu

Wazelinę kosmetyczną można z powodzeniem wykorzystać do usunięcia wodoodpornego makijażu. W tym celu wystarczy nałożyć odrobinę preparatu na płatek kosmetyczny, a następnie zetrzeć nim zetrzeć tusz czy eyeliner. Nie poleca się jednak stosowania tej metody posiadaczom cery tłustej.

5. Wazelina kosmetyczna do usunięcia sztucznych rzęs

Gdy podczas aplikacji sztucznych rzęs użyje się zbyt dużo kleju, doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie właściwości wazeliny kosmetycznej. W tym celu wystarczy posmarować nią rzęsy i po chwili podważyć pasek w zewnętrznym kąciku oka, aby skutecznie zdjąć sztuczne rzęsy.

6. Wazelina kosmetyczna jako domowy peeling

Wazelina kosmetyczna w połączeniu z solą morską lub brązowym cukrem to przepis na doskonały peeling do ciała. Aby przygotować taki kosmetyk, wystarczy do miseczki przełożyć kilka łyżek wazeliny, dodać do niej sól morską lub cukier, a następnie powstałą pastą przez kilka minut masować ciało. Po takim zabiegu skóra będzie gładka i nawilżona.

7. Wazelina kosmetyczna do pielęgnacji rąk

Wazelina kosmetyczna za sprawą swoich właściwości natłuszczających będzie doskonałym środkiem pielęgnacyjnym do przesuszonych dłoni. Aby z niej skorzystać, wystarczy posmarować nią dłonie, nałożyć bawełniane rękawiczki i pozostawić na całą noc. Rano dłonie będą gładkie, nawilżone i odżywione.

8. Wazelina kosmetyczna do brwi

Wazelina nakładana na brwi, podobnie jak w przypadku rzęs, będzie symulować zabieg laminacji. Aby więc z niej skorzystać, wystarczy przed snem nałożyć na nie odrobinę preparatu i dokładnie rozprowadzić po włoskach. Taki zabieg doda im blaski, optycznie je pogrubi i odżywi.

9. Wazelina kosmetyczna na równą opaleniznę

Gdy po użyciu samoopalacza pozostały nieestetyczne plamy lub kolor w niektórych miejscach był ciemniejszy niż na reszcie ciała, doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wazeliny kosmetycznej przed jego kolejną aplikacją. W tym celu wystarczy posmarować nią wystające części ciała i dokładnie ją wsmarować, aby ciało było odpowiednio śliskie i nawilżone, a następnie równomiernie rozprowadzić samoopalacz po skórze.

10. Wazelina kosmetyczna do włosów

Wazelina kosmetyczna ma właściwości natłuszczające, dzięki którym będzie świetnym środkiem do przesuszonej skóry głowy. Aby więc z niej skorzystać, wystarczy delikatnie wetrzeć ją w skórę głowy. Efektem takiego zabiegu będzie nawilżony naskórek oraz mocniejsze i bardziej błyszczące włosy.

11. Wazelina kosmetyczna do utrwalenia perfum

Jak utrwalić zapach perfum? Doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wazeliny kosmetycznej, która wydłuży ich trwałość. W tym celu, po spryskaniu się perfumami za uszami, na karku, na mostku i na nadgarstkach wystarczy wsmarować w te miejsca odrobinę wazeliny, aby zapach pozostał dłużej wyczuwalny.

12. Wazelina kosmetyczna do skórek wokół paznokci

Osoby borykające się z suchymi skórkami wokół paznokci mogą wykorzystać do ich odżywienia wazelinę kosmetyczną, która ma właściwości natłuszczające. W tym celu wystarczy posmarować je preparatem i pozostawić do wchłonięcia. Efektem będzie delikatna, miękka i nawilżona skóra.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi przedstawiamy właściwości olejku waniliowego oraz wyjaśniamy na czym polega opalanie natryskowe.

Dodaj komentarz
Sprawdź też