Nafta kosmetyczna na włosy i twarz – jak ją stosować?

Nafta kosmetyczna na włosy i twarz - jak ją stosować?

Jak stosować naftę kosmetyczną na włosy i twarz?

Nafta kosmetyczna to preparat, który posiada wiele unikalnych właściwości. I choć jego stosowanie wiąże się z pewnymi kontrowersjami, to używanie nafty kosmetycznej do pielęgnacji twarzy i włosów w prawidłowy sposób może nieść ze sobą wiele pozytywnych efektów. Jak zatem ją stosować, aby w pełni skorzystać z jej właściwości? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Nafta kosmetyczna – co to jest?

Nafta kosmetyczna to substancja, która powstaje w wyniku wielokrotnej destylacji z ropy naftowej, smoły łupkowej, smoły węgla brunatnego lub torfu. Charakteryzuje się żółtym kolorem, intensywnym, niezbyt przyjemnym zapachem oraz gęstą, oleistą konsystencją. Co ciekawe, jest ona wykorzystywana w wielu różnych kosmetykach, w tym przede wszystkim w kremach i balsamach. Dlaczego? Ponieważ nadaje im kremową i jedwabistą konsystencję, a jej właściwości okluzyjne wspomagają wchłanianie się składników aktywnych danego kosmetyku.

Nafta kosmetyczna – zastosowanie

Nafta kosmetyczna jest substancją, która nie jest ani odżywcza, ani szkodliwa. Co więcej, preparat ten nie posiada w sobie żadnych witamin i minerałów, dlatego jego stosowanie nie będzie miało wpływu na kondycję cery. Skąd więc tak szerokie zastosowanie nafty w kosmetyce? Największym jej atutem są wspomniane właściwości okluzyjne, czyli okrywające i chroniące. Gdy zaaplikujemy ją na skórę lub włosy, tworzy w tym miejscu izolacyjny film, który chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, mróz, słońce oraz zanieczyszczenia atmosferyczne.

Nafta kosmetyczna na włosy – czy warto?

Naftę znajdziemy w składach wielu różnych produktów kosmetycznych. Co prawda nie ma ona w sobie właściwości odżywczych, ale świetnie okrywa i chroni. Dodatkowo, nie wnika ona w głąb włosa, tylko zatrzymuje się na jego powierzchni, przez co naprawia go od zewnątrz. Wobec tego, jest to specyfik, który można wykorzystać przede wszystkim do zabezpieczenia skóry głowy oraz włosów zarówno podczas mroźnej zimy, jak i gorącego lata. W ten sposób ochronimy je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych oraz zanieczyszczeniami. Oprócz tego, substancja ta wygładza włosy, zmiękcza je, nadaje im objętości oraz natłuszcza i nawilża suche końcówki, dzięki czemu stają się mniej łamliwe.

Nafta kosmetyczna – jak używać ją na włosy?

Nafta kosmetyczna jest świetnym preparatem do włosów. Wystarczy zaaplikować ją na końcówki, aby w chwilę poprawić wygląd nawet bardzo suchych i zniszczonych kosmyków. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na to, że nie ma ona właściwości odżywczych, efekt ten będzie tylko powierzchniowy. Sam olej parafinowy wygładza bowiem strukturę włosa i uzupełnia jego ubytki, dzięki czemu fryzura staje się idealnie gładka, ale nie odżywia jej od wewnątrz. Jeżeli więc chcemy tylko chwilowo poprawić wygląd włosów, niewielką ilość nafty kosmetycznej powinniśmy nałożyć na suche lub lekko wilgotne końcówki. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zrobienie z niej maseczki, a następnie trzymanie na włosach około 10 minut i po upływie tego czasu zmycie szamponem. Warto jednak zaznaczyć, że takie zabiegi możemy robić maksymalnie dwa razy w tygodniu, aby zbytnio nie obciążyć włosów.

Nafta kosmetyczna na twarz – czy warto?

Nafta kosmetyczna nakładana w nadmiernych ilościach może wykazywać właściwości komedogenne. Oznacza to, że zaaplikowana w zbyt dużej ilości na zbyt dużą powierzchnię skóry blokuje ujścia gruczołów łojowych, powodując tym samym powstawanie zaskórników, stanów zapalnych oraz innych niedoskonałości. Jeżeli jednak wykorzystamy ją punktowo, wtedy możemy z powodzeniem skorzystać z jej dobroczynnych właściwości. Jakich konkretniej? Przede wszystkim może być pomocna w walce z trądzikiem.

Nafta kosmetyczna – jak używać ją na twarzy?

Jeżeli naszym celem jest pozbycie się zaskórników, naftę kosmetyczną powinniśmy aplikować na twarz punktowo, najlepiej przy użyciu wacika. Kiedy to robić? Najlepiej po umyciu twarzy. Musimy też pamiętać, że po przetarciu zaskórników naftą, należy zmyć ją ciepłą wodą i nałożyć na cerę krem nawilżający.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi przedstawiamy właściwości olejku waniliowego oraz prezentujemy inspiracje na rozpuszczone włosy.

Dodaj komentarz
Sprawdź też