Jakie kwasy na trądzik przynoszą najlepsze efekty?

Jakie kwasy na trądzik przynoszą najlepsze efekty?

Czy kwasy są skuteczne na trądzik?

Skóra trądzikowa wymaga systematycznej pielęgnacji przy użyciu ściśle dobranych preparatów. Wśród nich są zyskujące w ostatnich latach na popularności kwasy, które wykazują działanie złuszczające, przeciwzapalne i oczyszczające. Ich stosowanie pozwala oczyścić pory i usunąć martwy naskórek, dzięki czemu wypryski znikają, a nowe pojawiają się znacznie rzadziej. Jak więc je stosować i jakie dają efekty? Jakie kwasy na trądzik będą najlepsze? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Kwasy na trądzik – rodzaje kwasów kosmetycznych

Pielęgnacja cery trądzikowej wymaga wielokierunkowego działania, dlatego warto wspomóc ją stosowaniem kwasów, będących bardzo częstym elementem składu kosmetyków dedykowanych skórze problematycznej. Są to preparaty, które działają złuszczająco, przeciwzapalnie i oczyszczająco, zatem skutecznie wspomagają walkę z wypryskami i zaskórnikami. Kluczem do sukcesu jest jednak dobranie odpowiedniej substancji do problemów i rodzaju cery, tak aby zmaksymalizować jej działanie. Warto więc wiedzieć, że kwasy wykorzystywane do pielęgnacji można podzielić na trzy główne grupy, które różnią się od siebie działaniem i właściwościami:

  • Kwasy alfa-hydroksylowe (AHA) – zazwyczaj są to kwasy owocowe, które mają działanie złuszczające, oczyszczające i rozświetlające. Do tej grupy należy między innymi kwas migdałowy, kwas mlekowy oraz kwas glikolowy. Ich moc zależy w dużej mierze od stężenia.
  • Kwasy beta-hydroksylowe (BHA) – do tej grupy należy kwas salicylowy, który wykazuje działanie złuszczające i oczyszczające, a tym samym niwelujące powstawanie wyprysków.
  • Kwasy poli-hydroksylowe (PHA) – jest to najdelikatniejsza grupa kwasów, które łagodnie złuszczają cerę i wzmacniają naczynka. Należą do niej między innymi kwas laktobionowy oraz glukonolakton.

Jakie kwasy na trądzik wybrać?

Kwasy na trądzik działają przede wszystkim złuszczająco. To właśnie dlatego oczyszczają dogłębnie pory i przeciwdziałają powstawaniu zaskórników, wyprysków oraz stanów zapalnych. Dodatkowo, ich stosowanie pozwala ograniczyć wydzielanie sebum oraz zlikwidować bakterie, które przyczyniają się do powstawania niedoskonałości skórnych. Jaki z nich będzie zatem najskuteczniejszy w walce z trądzikiem? Sprawdźcie!

1. Kwas salicylowy na trądzik

Kwas salicylowy to jeden z najczęściej stosowanych kwasów w przypadku niedoskonałości skórnych. W warunkach domowych najczęściej stosuje się go w stężeniu od 1 do 2%. Preparat ten redukuje wypryski, dezynfekuje skórę, rozjaśnia przebarwienia, odblokowuje pory, reguluje wydzielanie sebum oraz ma właściwości złuszczające. Oprócz tego działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i antyseptycznie oraz rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu jest w stanie przeniknąć przez górne warstwy naskórka.

2. Kwas azelainowy na trądzik

Kwas azelainowy to kolejny bardzo skuteczny preparat, który ma silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Produkt ten zmniejsza przebarwienia skórne, reguluje wydzielanie sebum, niweluje zaskórniki oraz umożliwia spłycenie blizn. Dodatkowo, mimo swoich właściwości nie złuszcza skóry aż tak intensywnie, dzięki czemu można go stosować między innymi u osób ze skórą wrażliwą oraz tych, które zmagają się z trądzikiem różowatym.

3. Kwas migdałowy na trądzik

Kwas migdałowy należy do kwasów alfa-hydroksylowych (AHA), czyli grup preparatów, które mają działanie złuszczające, oczyszczające i rozświetlające. Oprócz tego, produkt ten działa przeciwbakteryjnie, rozświetla skórę oraz pomaga pozbyć się przebarwień. Jego cechą charakterystyczną są duże cząsteczki, dzięki którym nie wnika głęboko w skórę i działa znacznie łagodniej niż kwas salicylowy.

4. Kwas glikolowy na trądzik

Kwas glikolowy to kolejny związek należący do kwasów alfa-hydroksylowych (AHA), które działają złuszczająco, oczyszczająco i rozświetlająco. Jest to preparat o mniejszych cząsteczkach w porównaniu do kwasu migdałowego, dzięki czemu wnika głębiej w skórę. Oprócz tego, produkt ten pobudza produkcję kolagenu i elastyny, regeneruje cerę, reguluje wydzielanie sebum oraz redukuje niedoskonałości skórne i przebarwienia potrądzikowe.

5. Kwas mlekowy na trądzik

Kwas mlekowy również można wykorzystać do pielęgnacji, ale efekty jego stosowania będą zależne od stężenia. Preparat mający do 10% będzie działał nawilżająco i rozświetlająco, a powyżej tych wartości będzie złuszczał naskórek, odblokowywał pory oraz działał antybakteryjnie. Oprócz tego, będzie wspomagał walkę z trądzikiem, a dzięki temu, że jest delikatny, mogą go stosować także osoby mające cerę wrażliwą.

Jak wykorzystać kwasy do walki z trądzikiem?

Aby wykorzystać właściwości kwasów i nie zrobić sobie przy tym krzywdy, warto zacząć od produktów o niższych stężeniach. Wobec tego, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się na początek w tonik lub serum z kwasem o działaniu lekko złuszczającym i oczyszczającym. Taki preparat powinniśmy stosować co kilka dni, aby sprawdzić, czy skóra go toleruje, a jeżeli tak, wtedy można przejść do nieco częstszej aplikacji. Gdy skóra przyzwyczai się do działania kwasów, a preparat z niższym stężeniem nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można przejść do stosowanie peelingów kwasowych. Takie kosmetyki mają zazwyczaj wyższe stężenie w porównaniu do toniku lub serum, dzięki czemu mocniej złuszczają naskórek, oczyszczają pory i likwidują zaskórniki.

Jak stosować kwasy na trądzik?

Kwasy na trądzik należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które są umieszczone na opakowaniu. Tak naprawdę wszystko zależy jednak od wybranego preparatu i jego przeznaczenia. Najczęściej aplikuje się je na czystą i osuszoną skórę, aby wzmocnić ich działanie. Sam produkt zazwyczaj nakłada się na cerę i pozostawia na kilkanaście minut, po upłynięciu których dokładnie się go zmywa i nakłada krem o działaniu kojącym i nawilżającym. Ważne również, aby podczas nakładania kosmetyków z kwasem omijać okolice oczu i ust oraz wszelkie rany i zadrapania. Oprócz tego, należy pamiętać, aby podczas stosowania kwasów nakładać na twarz krem z filtrem SPF 50, ponieważ skóra staje się cienka i podatna na oparzenia słoneczne.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi podpowiadamy jak stosować naftę kosmetyczną na twarz oraz przedstawiamy jak działa olejek rycynowy na brwi.

Dodaj komentarz
Sprawdź też