Jak zrobić peeling do stóp w domu?
Piękne i zadbane stopy to ważny atrybut współczesnej kobiety. Niestety, to na nich opiera się ciężar całego ciała, przez co nie zawsze wyglądają tak jak powinny. Nie oznacza to jednak, że nie możemy o nie zadbać w domowym zaciszu. Wręcz przeciwnie! Aby móc chwalić się gładkimi i nawilżonymi stopami, wcale nie trzeba wydawać kroci na zabiegi pielęgnacyjne w profesjonalnych salonach kosmetycznych! Jak więc o nie zadbać we własnym zakresie? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Peeling do stóp – domowe sposoby
Na stopach nie ma gruczołów łojowych, przez co pokrywająca je skóra bardzo łatwo ulega przesuszeniu. Gdy dołożymy do tego ciężkie obuwie, nieprzewiewne skarpetki i zmienne warunki atmosferyczne, uzyskamy w ten sposób receptę na szybkie pogorszenie ich kondycji. Wynikiem tego jest pękająca skóra oraz twarde zgrubienia, które pojawiają się na piętach. Co więc należy zrobić w takiej sytuacji? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest natłuszczanie stóp przynajmniej raz dziennie. W tym celu możemy wykorzystać gotowe maseczki i kremy lub maść z dodatkiem witaminy A + E. Dodatkowo, przynajmniej raz w tygodniu warto przygotować kąpiel w letniej wodzie z oliwą i sokiem z cytryny, po której zrobimy dokładny peeling. Po jego wykonaniu można jeszcze nasmarować stopy kremem nawilżającym i założyć bawełniane, cienkie skarpetki. Taką czynność należy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, aby uzyskać realne efekty, czyli zmiękczoną i nawilżoną skórę stóp.
Przepis na peeling do stóp z kawy
Fusy z kawy to świetna baza do peelingu stóp. Aby go przygotować będziemy potrzebowali:
- 2 łyżki zmielonej kawy,
- 1 łyżkę oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczkę soku z cytryny.
Przygotowanie: zmieloną kawę wsypujemy do miseczki, dodajemy łyżkę oliwy, łyżkę soku z cytryny i dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowany peeling aplikujemy na wilgotną skórę stóp i dokładnie ją masujemy. Po kilku minutach opłukujemy stopy wodą.
Przepis na peeling do stóp z orzechów
Peeling z orzechów to kolejny świetny sposób na złuszczenie naskórka ze stóp. Do jego przygotowania potrzebujemy:
- 1 łyżkę euceryny (dostępna w większości aptek),
- 3 łyżki zmielonych łupinek orzechów włoskich.
Przygotowanie: łupiny orzechów bardzo dokładnie mielimy, najlepiej w młynku do kawy, aby nie pozostały ostre końcówki. Po ich zmieleniu, wsypujemy je do miseczki, dodajemy łyżkę euceryny i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowany peeling aplikujemy na umyte, osuszone stopy i masujemy orężnymi ruchami. Po kilku minutach opłukujemy stopy wodą.
Przepis na peeling do stóp z cukru
W roli peelingu świetnie sprawdzi się również zwykły biały cukier. Jeżeli jednak zależy nam na jeszcze intensywniejszym ścieraniu, możemy jako alternatywę wybrać cukier trzcinowy. Wobec tego, do przygotowania peelingu z cukru będziemy potrzebowali:
- 2 łyżki rozgotowanej papki z siemienia lnianego,
- 1 łyżkę białego cukru lub 1 łyżkę cukru trzcinowego.
Przygotowanie: rozpoczynamy od zagotowania 2 łyżek siemienia lnianego, aby uzyskać z nich papkę, następnie czekamy aż ostygnie i dodajemy do niej łyżkę wybranego cukru. Tak przygotowany peeling nakładamy na stopy i dokładnie masujemy. Po kilku minutach stopy opłukujemy wodą.
Przepis na peeling do stóp z soli
Jeżeli nie mamy innych składników, peeling do stóp można przyrządzić także na bazie soli. Do jego wykonania będziemy potrzebowali:
- 2 łyżki soli,
- 1 łyżkę oleju kokosowego,
- 2 krople olejku miętowego.
Przygotowanie: do miseczki wsypujemy dwie łyżki soli, wkraplamy olejek miętowy i dodajemy delikatnie podgrzany olej kokosowy. Pamiętajmy jednak, że olej powinien być miękki, ale nie rozpuszczony. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i aplikujemy na stopy, a następnie masujemy przez kilka minut. Na koniec peeling zmywamy przy użyciu ciepłej wody i mydła glicerynowego.
Kiedy nie robić peelingu stóp?
Peelingu stóp nie warto robić, gdy skóra jest podrażniona lub gdy występuje uczulenie na jeden z komponentów potrzebnych do jego wykonania. Nie warto również wykonywać tego zabiegu w momencie, gdy na stopach znajdują się niezagojone odciski, duże pęknięcia w piętach lub otwarte rany. Dodatkowo, jeżeli skóra po zrobieniu peelingu stóp będzie podrażniona, oznacza to, że został wykonany zbyt mocno lub skóra jest zbyt wrażliwa.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi prezentujemy inspiracje na upięcia rozpuszczonych włosów oraz podpowiadamy jak utrwalić zapach perfum.