Najlepsze sposoby na rozstępy
Niekiedy zdarza się, że skóra nie nadąża za zmianami, jakie przechodzi nasze ciało. Wtedy powstają rozstępy, które najczęściej są wynikiem zbyt szybkiego przybierania lub tracenia na wadze. Te mają formę białych lub czerwonych blizn i zazwyczaj są efektem gwałtownego wzrostu w okresie dojrzewania, ciąży, zmian hormonalnych lub stosowania terapii lekowej. I choć wydaje się, że nie ma sposobów na ich skutecznie usunięcie, to wbrew pozorom jest kilka metod, dzięki którym rozstępy mogą być mniej widoczne. Jakich konkretniej? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Jak powstają rozstępy?
Rozstępy to nieestetyczne wyglądające zmiany na skórze, powstające na wskutek jej nadmiernego rozciągania. Te są wynikiem wytwarzania niewystarczającej ilości elastyny i kolagenu, przez znajdujące się w skórze fibroblasty. To powoduje, że skóra pęka i wypełnia powstałą przestrzeń tkanką bliznowatą, czyli rozstępami. Gdzie więc te pojawiają się najczęściej? Niestety, rozstępy mogą powstawać praktycznie na całym ciele, ale najczęściej występują na brzuchu, udach, pośladkach, ramionach, piersiach i plecach. Na ich wystąpienie najbardziej narażone są osoby, które w krótkim czasie znacząco przybrały na wadze.
Sposoby na pozbycie się rozstępów
Rozstępów bardzo trudno się pozbyć, ale można zniwelować ich widoczność. W tym celu podstawą jest odpowiednia pielęgnacja. W pierwszej kolejności należy więc dobrać kosmetyki, którymi będziemy je smarować i tutaj warto skonsultować się z dermatologiem, tak aby dobrał odpowiednie preparaty do występujących zmian skórnych. Wybrane produkty powinny uelastyczniać skórę i poprawiać jej koloryt, a oprócz tego powinny ją nawilżać. Dlaczego? Ponieważ odżywiona i miękka skóra jest bardziej podatna na rozciąganie, co pozwala zmniejszyć skutki szybkiego przybierania na wadze. Możemy więc postawić na kosmetyki oparte na naturalnych składnikach, które zawierają kolagen, witaminę E, masło kakaowe oraz wyciągi z roślin. Dodatkowo, można je aplikować za pomocą specjalnych gąbek i masażerów z wypustkami, których stosowanie poprawia krążenie krwi i limfy w skórze, dzięki czemu ta staje się bardziej sprężysta i zdrowa.
Suplementy diety na rozstępy
Walkę z rozstępami można wspomóc odpowiednimi suplementami diety. W tym celu warto więc stosować preparaty zawierające kolagen i kwas hialuronowy, które pomagają przeciwdziałać powstawaniu zmian skórnych. Świetnym wyborem są również suplementy oparte o nagietek i werbenę, które doskonale regenerują skórę i pomagają uporać się z niemal wszystkimi jej niedoskonałościami. Co więcej, ich stosowanie likwiduje szorstkość skóry, nawilża ją i zmiękcza.
Domowe sposoby na rozstępy
Codzienna pielęgnacja skóry oraz stosowanie suplementów na rozstępy to nie wszystko. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem, który pozwala zachować jej zdrową kondycję, jest odpowiednia dieta i styl życia. W tym celu musimy więc zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, a oprócz tego powinniśmy spożywać produkty bogate w białko, witaminę C, krzem oraz cynk. Dodatkowo, dla wzmocnienia efektów do codziennych nawyków można wprowadzić proste zabiegi pielęgnacyjne. W tym wypadku świetnym rozwiązaniem są kąpiele z dodatkiem soli algowo-termalnej oraz peelingi o właściwościach odprężających, ujędrniających i regenerujących. Bardzo fajnie sprawdzają się również maski rozjaśniające, które poprawiają koloryt skóry oraz ją odżywiają i nawilżają.
Usuwanie rozstępów w gabinecie kosmetycznym
Niekiedy domowe sposoby na rozstępy to za mało. Wtedy z pomocą przychodzą gabinety kosmetyczne, oferujące przeróżne zabiegi. Musimy jednak pamiętać, że są to metody, które nie usuwają rozstępów całkowicie, ale umożliwiają ich widoczne zmniejszenie i spłycenie. Jednym z takich zabiegów jest peeling chemiczny, polegający na aplikowaniu na skórę mieszaniny kwasów. Te mają za zadanie złuszczenie martwego naskórka oraz pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny wewnątrz skóry. Kolejną metodą niwelującą zmiany skórne jest mezoterapia. Ta polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnymi substancjami, które mają za zadanie pobudzić jej odnowę. Sporą popularnością cieszy się również mikrodermabrazja, czyli zabieg złuszczający skórę za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w drobinki diamentu.
Laserowe usuwanie rozstępów
Gdy peeling chemiczny, mezoterapia i mikrodermabrazja nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć laserowe usuwanie blizn oraz zmian skórnych. Jest to bardzo popularna metoda, pozwalająca na skuteczne usunięcie rozstępów. Sam zabiega polega na wykorzystaniu wysokiej temperatury lasera, który likwiduje martwe i zbliznowaciałe tkanki oraz oczyszcza i zamyka mikrokanaliki. Po wykonaniu zabiegu, rekonwalescencja trwa około 3-4 tygodni. Warto jednak pamiętać, że nie jest to metoda dostępna dla wszystkich. Z laserowego usuwania rozstępów nie mogą skorzystać osoby cierpiące na cukrzycę oraz niektóre choroby skórne, a także kobiety w ciąży.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi prezentujemy najmodniejsze fryzury dla brunetek oraz podpowiadamy jak utrwalić zapach perfum.