Oznaki odwodnienia organizmu podczas treningu

Oznaki odwodnienia organizmu podczas treningu

Kilka symptomów, że potrzebujesz bezwzględnie zrobić przerwę podczas treningu na uzupełnienie płynów.

Żadnego treningu, a zwłaszcza takiego latem, nie powinnaś rozpoczynać, nie mając pod ręką butelki wody niegazowanej czy napoju izotonicznego.

Ćwiczenia fizyczne powodują ubytki wody i składników mineralnych w naszym organizmie i trzeba je bezwzględnie uzupełniać, żeby nie stracić przytomności z odwodnienia.

Zaleca się wypicie ok. 0,5 l wody najpóźniej 30 minut przed treningiem, picie małymi łykami w trakcie wysiłku fizycznego i już większymi – po nim.

To od ciebie zależy, czy będzie to woda (najlepiej mineralna z dodatkiem dużej ilości minerałów), czy napój izotoniczny (polecany szczególnie osobom, które trenują wyczynowo lub ich ćwiczenia trwają ponad godzinę). Nie zalecane się tylko słodkie napoje gazowane i soki owocowe, ponieważ właściwie nie gaszą pragnienia – mają zwiększoną osmolarność, co oznacza że są gorzej wchłaniane przez organizm.

Oznaki odwodnienia organizmu:

  • masz wzmożone pragnienie: najchętniej opróżniłabyś całą studnię wody, gdybyś tylko mogła,
  • szybko bije ci puls: serce wali ci jak oszalałe, a przecież w pobliżu nie ma żadnego przystojniaka,
  • czujesz się zmęczona: brak ci sił, to tak jakby nagle wyczerpywały ci się baterie.
  • Jeśli zauważyłaś u siebie powyższe oznaki, to nawet jeśli wypiłaś wodę przed treningiem – uzupełniaj stale płyny. Nawet podczas pływania tracisz wodę – w ciągu 45 minut nawet 0,6 l płynów.

WAŻNE: Z wodą też nie należy przesadzać. Jeśli wypijecie więcej niż 0,6 litra na godzinę – będziecie musiały częściej się wypróżniać, a przecież postanowiłyście ćwiczyć a nie przesiadywać w łazience. Lepiej więc nie przesadzać w żadną stronę.

Dodaj komentarz
Sprawdź też
Domowe sposoby na zajady
Czytaj dalej

Domowe sposoby na zajady

Co na zajady? Pękające kąciki ust, zwane popularnie zajadami, to problem, z którym do czynienia miał praktycznie każdy…