Sposoby na walkę ze zmęczeniem
Badania wskazują, że ponad połowa młodych ludzi na świecie budzi się zmęczona. Wiąże się to głównie ze stresem i niezdrowym trybem życia. Zobacz, jak w kilka minut pokonasz swoje zmęczenie, rozluźnisz się i sprawisz, że każdy kolejny dzień, nie będzie dla ciebie sennym koszmarem.
W latach 80. amerykańcy naukowcy odkryli przypadłość zespołu przewlekłego zmęczenia, której przyczyną w dużej mierze był stres i osłabiony układ immunologiczny. Jest to choroba cywilizacyjna, która dotyczy głównie kobiet. Kłopoty z koncentracją, zaburzenia snu czy znużenie to jej najłagodniejsze skutki. Niestety bardzo często wraz z chronicznym zmęczeniem pojawiają się także bóle mięśni, gardła, głowy, stany podgorączkowy czy zaburzenia neuropsychiczne. Zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku, może niebezpiecznie zdominować życie. Warto rozładować napięcie i uspokoić organizm, aby cieszyć się każdym dniem.
NAPARY ZIOŁOWE
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby zapewnić organizmowi odpowiednie nawodnienie. Picie zbyt małej ilości wody lub zapominanie o jej piciu w ogóle, sprawia, że odwodniony organizm nie może normalnie funkcjonować. Naturalnymi antydepresantami, które możesz wykorzystać w walce ze zmęczeniem, będą: pokrzywa, wąkrotka, ostropest plamisty i dziurawiec zwyczajny.
RUCH
Nawet najmniejszy wysiłek fizyczny taki jak spacer podnosi ciśnienie. Jest też idealnym sposobem na podniesienie poziomu endorfin w naszym organizmie. Endorfiny, czyli hormon szczęścia powodują uczucie euforii, zatem działają antydepresyjnie. Gdy zaczniesz ćwiczyć regularnie, bardzo szybko zobaczysz poprawę. Poza tym, że każdego dnia będziesz budziła się z energią do życia, być może uda się także zrzucić kilka zbędnych kilogramów, a to z pewnością poprawi twoje samopoczucie.
SEN
Specjaliści dorosłym osobom zalecają od 7 do 9 godzin snu dziennie. Tyle czasu potrzebuje organizm na regenerację. Przekraczając 9 godzin snu, cały dzień będziesz czuła się rozbita i zmęczona. Poza odpowiednim czasem potrzebnym na kompletne wyspanie, warto jest również zadbać o dobranie odpowiedniego materaca i poduszki, na której śpimy. Nie zapominaj również o pozycji. Tą najczęściej polecaną przez specjalistów jest spanie na placach. Kręgosłup i mięśnie odpoczywają, zatem nie budzisz się spięta i obolała.
ALKOHOL I PAPIEROSY
Ile razy szłaś na drinka albo na przerwę z papierosem, aby rozładować napięcie? Niestety to tylko złudzenie. Palenie papierosów pogarsza dopływ tlenu do tkanek, zatem powoduje niedotlenienie organizmu i rozwój wolnych rodników. Poza tym, że powoduje zmęczenie, może być również przyczyną stresu oksydacyjnego i innych poważnych chorób. Alkohol o zmęczeniu i stresie pomaga zapomnieć na krótko. Systematyczne picie alkoholu powoduje uszkodzenie układu nerwowego i mięśniowego, a co za tym idzie osłabienie siły, potrzebnej do normalnego funkcjonowania w ciągu dnia.